Kasvuolosuhteet vaihtelevat

Jokainen kasvukausi on omanlaisensa, vaihtelua on vuosien ja alueiden välillä. Vuosien välistä vaihtelua voidaan vertailla esimerkiksi satelliitti- tai satokarttojen ja säätietojen avulla. Kuva havainnollistaa, kuinka kasvusto vaihtelee peltolohkon sisällä ja koko kuvasarja kertoo vaihtelusta eri kasvukausina. Satelliittikuvia voi käyttää apuna, kun miettii, miten meneillään oleva kasvukausi mahdollisesti jatkuu ja mihin viljelytoimenpiteisiin kannattaa panostaa.

Pelkästään karttoja vertaamalla jää kuitenkin puolitiehen, mikäli tarkoituksena on kehittää omaa viljelyä ja tehdä päätöksiä kuluvan kasvukauden olosuhteiden mukaisesti. Hyvät, tarkat viljelymuistiinpanot ovat tärkeänä apuna. Lisäksi säällä on tietenkin suuri merkitys kasvukauden etenemiseen ja sato-odotuksiin. Tässä erinomaisena apuna on FieldSense Tilasää, jonka avulla pääsee mittaamaan kasvuolosuhteita tarkasti tilakohtaisesti.


15.7.2015 Kevätvehnä

29.6.2016 Kaura

9.7.2017 Kevätvehnä

27.6.2018 Kaura

14.7.2019 Ohra

Kun vuosien välistä vertailua tehdessä yhdistetään viljelymuistiinpanot, kasvukauden säätiedot sekä käytössä olevat peltolohkon kartat, voidaan muutaman vuoden tiedonkeruun jälkeen tehdä ennustemalleja. Niiden avulla kohdistetaan panokset entistä tarkemmin peltolohkoille. Ja jälleen on tilalla otettu askeleita kohti täsmäviljelyä!

Vuosien välistä vertailua tehdessä kannattaa pohtia, mistä peltolohkon sisällä olevat vaihtelut johtuvat, voisiko niitä korjata esimerkiksi tarkennetulla lannoituksella vai pitäisikö syitä lähteä tutkimaan perusteellisemmin. Näihin kysymyksiin haluamme Hankkijalla paneutua entistä enemmän ja rakentaa tilakohtaisia ratkaisuja viljelijöiden avuksi.

Tarjoamme kasvukaudella 2020 rajoitetusti täsmäviljelyn palvelupaketteja. Mikäli tunnistat vaihteluja omien peltolohkojesi sisällä ja olet kiinnostunut täsmäviljelyn hyödyntämisestä tilallasi, otathan yhteyttä Hankkijan täsmäviljelyn asiantuntijoihin.

Ota yhteyttä Hankkijan täsmäviljelyn asiantuntijoihin

Alajärvi Orajärvi Tuomas tuomas.orajarvi@hankkija.fi puh. 010 76 85612
Hamina Harju Pekka pekka.m.harju@hankkija.fi puh. 010 76 85295
Huittinen Yli-Sipilä Ismo ismo.yli-sipila@hankkija.fi puh. 010 76 84383
Hämeenlinna Silpola Veli-Antti veli-antti.silpola@hankkija.fi puh. 010 76 84265
Kokkola Fors Johan johan.fors@hankkija.fi puh. 010 76 84572
Loimaa Saarikoski Antti antti.saarikoski@hankkija.fi puh. 010 76 85193
Mäntsälä Alestalo Laura laura.alestalo@hankkija.fi puh. 010 76 83302
Pori Mattila Timo timo.mattila@hankkija.fi puh. 010 76 83618
Porvoo Lindroos Mikael mikael.lindroos@hankkija.fi puh. 010 76 83324
Seinäjoki Jaatinen Matti matti.jaatinen@hankkija.fi puh. 010 76 85708
Turku Rantasalo Antti antti.rantasalo@hankkija.fi puh. 010 76 85205
Ylihärmä Ritari Mikko mikko.ritari@hankkija.fi puh. 010 76 85742