
Agronic HXA II 17-30 m3 lietevaunut
Tuotekoodi: AGLV30HXA23VLisävarusteet
Tuotekuvaus
Agronic HXA 2- ja 3-akseliset lietevaunut ovat suunniteltu niin pellolle kuin siirtoajoon. Vaunut ovat hydraulisesti jousitettuja ja varustettu vakiona pakko- sekä rapuohjauksella. HXA ll system vaunuissa on vakiona markkinoiden kehittyneimpiin kuuluva hydrauliikka sekä ohjauselektroniikka! 3-akseliset vaunut on myös varustettu hydraulisella etuakselin nostolla, jolloin tyhjänä ajettaessa painoa saadaan enemmän traktorin vetopyörille.
Agronic HXA II -mallistossa on kokonaan uusi In-Control järjestelmä. Ohjausjärjestelmä koostuu 7" kosketusvärinäytöstä sekä yksivipu joystick hallinnasta. Uusi ohjaus sekä kokonaan uusi proportionaalinen LS-Hydrauliikka mahdollistaa erittäin helpon ja miellyttävän hallinnan lietevaunukokonaisuudelle!
AGRONIC -lietevaunut on suunniteltu ja valmistettu vaativaan käyttöön. Vaunut on valmistettu S355MC -teräksestä. Säiliön seinämäpaksuudet ovat paikasta riippuen 4-6 mm. Rakenteesta on saatu erittäin kestävä, mutta kuitenkin kevyt. Säiliö on sisältä epoksoitu, ulkopinnat hiekkapuhallettu ja maalattu polyuretaanimaalilla. Maalipinnan kestävyyden ja helpon puhdistettavuuden varmistaa lakkaus.
Ketteryys.Vaunun runko on normaalia kapeampi, tämä mahdollistaa suuren pyörien kääntökulman. Tämä yhdistettynä kääntyviin akseleihin luo erinomaisen kääntyvyyden ahtaisiin paikkoihin.
Matala painopiste ja erinomainen tiellä. Agronic lietevaunuissa on itsekantava rakenne, jolloin erillistä painavaa runkoa ei tarvita. Tämä ansiosta saavutetaan matala painopiste, joka mahdollistaa huolettoman ajon myös rinteissä sekä epätasaisella pelolla. Tästä huolimatta vaunujen maavara on kuitenkin riittävät 40 cm.
Tehokas tyhjennyspumppu. Vaunut ovat varustettu tehokkaalla kaksirivisillä rullalaakereilla laakeroidulla nivelakselikäyttöisellä tyhjennyspumpulla. Siivikko on tasapainotettu ja rasvattavilla laakereilla on kolminkertainen tiivistys. Akseli on kromattu sekä korroosionsuojan että kulutuksenkestävyyden parantamiseksi. Vaunun tyhjennys- ja sekoitusputkiston halkaisija on 168 mm, runkoputket ovat neliskanttiset halk. 150 mm. Tyhjennysnopeus on jopa 50% suurempi. Normaaleilla tyhjennysnopeuksilla ja kierrätyssekoituksella huomattavasti pienentynyt voimantarve.
Agronic lietevaunut ovat varustettavissa usealla eri pumppu ja multain vaihtoehdolla.
Mikä on HXA-system?
Kysy lisää Agronic lietevaunuista lähimmältä Hankkijan konemyyjältäsi!