Amistar® Top
Tuotekoodi: SY30098 EAN: 5707239300981

Amistar® Top

Tuotekoodi: SY30098 EAN: 5707239300981
  • Kahden tehoaineen kasvitautientorjunta-aine monille vihanneksille avomaalla ja kasvihuoneessa
  • Vahvistaa kasvia stressitekijöitävastaan
  • Parantaa varastointikestävyyttä
 

Tuotekuvaus

Pakkauskoko: 5 l

Porkkanan, kaalien, parsan ja purjosipulin tautitorjuntaan. Erinomainen teho mm. porkkanan laikkutautiin ja porkkanapoltteeseen, varmistaa sadonkorjuuta. Vahvistaa kasvia stressitekijöitä vastaan. Kaksi tehoainetta, käyttövalmis seos. Parantaa varastointikestävyyttä.

Valmistusmaa: iso-britannia

Pohjavesi- ja peräkkäiskäyttö
TuoteAmistar® Top, 5 l
Peräkkäiskäyttörajoitus (kyllä/ei) Ei
Pohjavesirajoitus (kyllä/ei) Ei

Käyttötarkoitus:

Sienitautien torjuntaan tuoreena ilman palkoja korjattavalla herneellä, valko-, puna-, suippo-, savoijin-, kukka-, ruusu-, lehti-, kiinan- ja parsakaalilla, parsalla, salaatilla ja muilla salaattikasveilla (myös Brassica-suvun salaatit), porkkanalla, palsternakalla, piparjuurella, juuripersiljalla, kaura- ja mustajuurella, mukulasellerillä, sipulilla, varhaissipulilla ja purjosipulilla avomaalla sekä salaatilla ja muilla salaattikasveilla (myös Brassica-suvun salaatit) kasvihuoneessa.


Paras teho saavutetaan tekemällä käsittely tautisaastunnan alkamisvaiheessa heti, kun ensimmäiset taudinoireet tulevat näkyviin tai kun on riski tautisaastunnalle. Tarve riippuu sääoloista ja tautipaineesta.

 

Vaikutustapa

Systeeminen ja paikallissysteeminen valmiste, joka suojaa kehittyvää kasvia tauteja vastaan. Kattava suoja tauteja vastaan parantaa vihanneksilla varas-tointikestävyyttä, mikä varmistaa sadon markkinakelpoisuuden. Amistar Topia voi käyttää yksinään tai ohjelmassa muiden tautitorjuntavalmisteiden kanssa.

 

Käyttömäärät:

Käyttömäärä on kaikilla kasveilla 0,6 l/ha. Porkkanalla käyttöaika on porkkanan ollessa kasvuasteella BBCH 41-46, viimeistään ensimmäisten taudinoireiden ilmaantuessa. Muut kasvit: katso käyttöaika käyttöohjeesta. Vesimäärä on parsalla 800–2000 l/ha ja muilla kasveilla 400–800 l/ha. Suurinta vesimäärää käytetään rehevissä kasvustoissa.

 

Minor-use -käyttökohteet

Käyttöohjeessa mainittujen kasvitautien torjuntaan lehtiselleriltä avomaalla.

 

Käytön rajoitukset:

Korkeintaan 1 käsittely kasvukaudessa. Muut ohjeet pakkauksen etiketissä. Jäämäriskin takia valmistetta ei saa käyttää kasvihuoneessa viljeltävillä
salaattikasveihin kuuluvilla leveälehtisillä siloendiiveillä ja sinappikaalilla (roman
rocket /rucola). Valmistetta ei saa käyttää parsalla sadonkorjuuvuotena.

 

Tuoteominaisuudet:

  • Tehoaine: atsoksistrobiini 200 g/l ja difenokonatsoli 125 g/l
  • Sateenkestävyys: 1 h kuluttua ruiskutuksen jälkeen
  • Varoajat: Kukkakaali, parsakaali, porkkana, lehtikaali ja
    kiinankaali 14 sekä ruusukaali, keräkaali ja purjosipuli 21 vrk.
  • Varastointi: Yli 0ºC
  • Pakkauskoko: 5 l
  • Valmistaja: Syngenta Crop Protection AG