Täydennä syyslannoitusta YaraVitalla
Syksyn lannoitukseen panostamalla varmistetaan hyvä kasvuston ravinnetila ennen talvehtimista. Vahvaksi kehittynyt kasvusto on erinomainen perusta satopotentiaalin tarkalle hyödyntämiselle seuraavalla kasvukaudella.
Erityisesti mangaania käytetään yleisesti syysviljojen syyslehtilannoituksessa. YaraVita MANTRAC PRO vastaa täsmällisesti mangaanin tarpeeseen. Juuriston vahvistumista ja talvehtimiseen valmistautumista edistää fosforia ja mangaania sisältävä YaraVita STARPHOS MnP-lehtilannoite. Nopean vaikutuksen ansiosta se soveltuu käytettäväksi myös kasvukauden loppupuolella.
Syysviljojen talvehtimisen valmisteluun soveltuu myös moniravinteinen YaraVita GRAMITREL B. Sen ravinnekoostumus on viljojen tarpeisiin suunniteltu.
YaraVita-lehtilannoitteiden suositeltava käyttöaika alkaa syysviljoilla jo 3–4-lehtiasteella. YaraVita-tuotteiden erinomaista sekoitettavuutta kannattaa hyödyntää syksyn ruiskutusten suunnittelua silmällä pitäen. Sekoitettavuuden voi tarkistaa YaraVita sivuilta tai Tankmix-palvelusta.