Tuotekehitys Kronen tukipilarina
Krone panostaa siihen, että uusi konemalli tuodaan markkinoille aina viimeisteltynä tuotteena. Jos kehittäminen aloitetaan puhtaalta pöydältä, vaatii tämä suuria panostuksia – kuten upouuden CombiPack HDP -paalaimen kuusi korjuukautta kestänyt viimeistely osoittaa.
Yhdistelmäpaalain on monimutkainen työkone, joten puhtaalta pöydältä suunnitellun paalainmallin tuotekehitys on tehtävä pieteetillä. Krone on tuomassa markkinoille täysin uutta paalainta, CombiPack HDP 165 XC:tä, joka on selvästi tehokkaampi ja edistyneempi kuin mikään muu markkinoilla oleva paalain. Kysyimme Kronen paalainten tuotekehitystiimiltä, mitä tällaisen koneen kehitystyö vaatii.
Vaatimusten määrittelystä ensimmäisiin protoihin
Kronella uuden tuotteen kehittäminen alkaa tiiviistä vuorovaikutuksesta asiakkaiden kanssa. Tavoitteena on luoda selkeä käsitys asiakkaiden tarpeista, odotuksista ja käytännön vaatimuksista. Tämän pohjalta CombiPack HDP:lle määritettiin seuraavat vaatimukset:
- maksimaalinen paalauskapasiteetti
- työnkeskeytysten minimointi ja huoltojen nopeuttaminen sekä
- lyhyempi silpunpituus.
Prototyypeillä pelloille
Protokoneiden peltotestaus alkaa sisäisillä testeillä, jotka CombiPack HDP:n tapauksessa alkoivat vuonna 2020. Tämän jälkeen koneiden testaus laajennetaan testiasiakkaille. Testiasiakkaat ajavat ensin prototyypeillä, ja prosessin loppuvaiheessa ns. esisarjan koneilla, jotka vastaavat ominaisuuksiltaan sarjatuotantoon meneviä koneita. Testiasiakkaat ja suunnittelutiimi pitävät tiiviisti yhteyttä koko kehitysprosessin ajan. Kehitysehdotukset käsitellään järjestelmällisesti, ja viedään toteutuskelpoiset ideat uusiin protoversioihin.
"Testiasiakkaat ja suunnittelutiimi pitävät tiiviisti yhteyttä koko kehitysprosessin ajan."Nurmikoneiden osalta testiasiakkaiden valinta on tehtävä tarkkaan harkiten, jotta konetta testattaisiin mahdollisimman monenlaisissa olosuhteissa. CombiPack HDP:t ovat olleet testiajossa seuraavissa maissa: Norja, Irlanti, Uusi-Seelanti, Australia, Itävalta, Sveitsi, Ranska, Hollanti ja Saksa.
Vuonna 2025 ajossa oli yhteensä 20 kpl esisarjan paalainta, ja niillä tehtiin yhteensä 100 000 paalia. Märin ja sitä myötä painavin paali tehtiin Norjassa, ja lopputuloksena oli yli kaksi tonnia painava järkäle. Kaudella 2026 maailmalla starttaa ensimmäiset tuotantosarjan CombiPack HDP:t, ja näistä yksi on tulossa Suomeen. Täysimittainen myynti käynnistyy syksyn 2026 ennakkomyyntikaudella.
27 mm silpunpituus, paali 40 sekunnissa
Tämän pitkän tuotekehitysprojektin myötä paalaukseen on tulossa paljon uutta, mutta luotettavaksi testattua tekniikkaa. Hydraulivetoisen noukkimen nopeus säätyy ajonopeuden mukaan. Noukin on lähempänä sullojaa, koska kavennusruuvit on integroitu sullojaan. Terämäärä on kasvatettu 41 kappaleeseen, ja teräpalkista on tehty sivulle vedettävä huollon helpottamiseksi.
Voimansiirto on mitoitettu 335 hv voimanottoteholle ja toteutettu ketjujen sijaan vaihteistoilla ja kardaaneilla. Varisemistappioiden minimoimiseksi kammio on toteutettu yhdellä hihnalla. Hihnaa vedetään kolmella vetorullalla, jotta vältytään luistolta märimmissäkin olosuhteissa. Koko paalinsiirtoon käytetään vain kuusi sekuntia, kun paali valahtaa ramppia pitkin kammiosta käärintäpöydälle. Sidontalaitteistoon on tuotu toinenkin sitoja, mikä mahdollistaa sidontamateriaalin tai -rullan vaihdon ohjaamosta poistumatta.
Lopputuotteena on paalain, joka on selvästi markkinoilla olevia yhdistelmäpaalaimia tehokkaampi ja helpommin käytettävä kone. CombiPack HDP:n tuomat uudistukset voi tiivistää kahteen avainlukuun: 27 mm silpunpituus ja paali 40 sekunnissa. Aiempi paalainkäärinten State of The Art on ollut 36 mm ja 54 sekuntia, joten kehitysaskel on melkoinen. Käytännössä tämä uudistus tarkoittaa sitä, että yhdistelmäpaalaimet toimivat jatkossakin hyvänä vaihtoehtona muiden korjuutekniikoiden rinnalla tilojen kasvaessa ja kehittyessä.