70-vuotias Ala-Talkkari luottaa kolmeen tukijalkaan

Teksti ja kuvat: Arto Takalampi

Ala-Talkkari Veto 990
Antti (vas.) ja Mikko Alatalkkari esittelevät valmistumassa olevaa ensimmäistä Veto 990 kilowatin R-mallin kattilaa.

70 vuotta toiminut Veljekset Ala-Talkkari Oy luottaa tulevaisuudessakin kolmeen tukijalkaansa, joista polttoaineet ovat päätuote. Tällä taataan tasainen tuotanto kysynnän vaihdellessa ja turvataan työllisyys.

Mies hitsaa hiekoitinvaunua.
Yritys työllistää noin 80 työntekijää. Heistä hitsaaja Teppo Tauriainen-Alho työskentelee hiekoitinvaunun kokoonpanohitsauksessa.

LAPUALAISELLA VELJEKSET ALA-TALKKARI OY:LLÄ on tänä vuonna kaksinkertainen syy juhlia: yritys täyttää 70 vuotta ja ATF-ruuvi­lumilinkojen valmistuksen se aloitti tasan 30 vuotta sitten.

Lisäksi yrityksen johdossa tehtiin viime vuonna sukupolvenvaihdos, kun toimitusjohtajana toiminut Antti Alatalkkari siirtyi hallituksen puheenjohtajaksi ja hänen poikansa Mikko Alatalkkari aloitti toimitusjohtajana.

Yritys jatkaa hyväksi koetulla strategialla eli se tukeutuu edelleen kolmeen tuoteryhmään: poltto­laitteisiin, traktorityökoneisiin ja alihankintaan.

– Puun polttaminen ei lopu eli poltto- ja lämmityslaitteet aina lämpökontteihin asti pysyvät meillä edelleen päätuotteena. Niissä tuotekehitys jatkuu voimakkaana ja painottuu entistä enemmän älytekniikan avulla polttotekniikkaan ja siinä päästöjen hallintaan.

– Se tekee puun polttamisen entistä hyväksyttävämmäksi kaikkien silmissä ja samalla oikeuttaa toimintaamme, Mikko Alatalkkari summaa. Kovimmat kilpailijat yrityksen valmistamille alle megawatin kattiloille tulevat Keski-Euroopasta, ja siinä kilpailussa yritys haluaa Antti Alatalkkarin mukaan pärjätä. Suurempiin kattiloihin eivät fyysiset resurssit vielä riitä.

– Jos sellaisiin tulee jatkossa tarvetta, me tiedämme, miten pitää toimia, hän korostaa.

Yritys toimii jo aktiivisesti Keski-Euroopassa. Sillä on Saksassa pilottikohde pienimuotoisen CHP- eli yhdistetyn lämmön- ja sähkön­tuotantoyksikön kehittämiseksi.

Antti ja Mikko Alatalkkari tietokoneen näytön ääressä.
Yritysjohdon vaihtoon liittyvä hiljaisen tiedon siirtyminen voidaan toteuttaa kaikessa rauhassa Antin ja Mikon välillä.

Työkoneisiin uusia malleja

Pieniä viilauksia kolmijakoon on tehty, sillä traktorityökoneissa eli hiekoittimissa, lumiauroissa ja -lingoissa tuotantoa on laajennettu ja uusia malleja kehitetty yhteistyössä Hankkijan kanssa.

KoneAgriassa esillä olikin useita uutuusmalleja, joista harjalevittimelle SLR-1200 on haettu mallisuoja ja se oli mukana uutuustuotekilpailussa, jossa se palkittiin kunniamaininnalla.

Muita uutuustuotteita ovat SL-6000-hiekoitinvaunu, SLD-1200-lautashiekoitin ja U-Aura 4500 leveänä mallina.

– Lähtökohtanamme on laajentaa laitteisiin, joissa on älyä mukana eli esimerkiksi Isobus-yhteys. Tarjolla on kuitenkin urakointikokoluokan lisäksi myös edullisempia isäntälinjan malleja, Mikko Alatalkkari linjaa.

Kolmen tukijalan periaatteella tasapainotetaan tuotantoa, jotta työtä olisi koko ajan tasaisesti. Näin yrityksen ei tarvitsisi turvautua tuotannon sopeuttamisiin.

– Me olemme perheyritys sen laajassa merkityksessä eli kannamme huolta myös henkilöstömme työllistymisestä, Antti Alatalkkari korostaa.

Antti ja Mikko Alatalkkari SLR-1200-harjalevittimen vierellä.
Antti ja Mikko Alatalkkari paljastavat yhden uutuuksista, SLR-1200-harjalevittimen, jolla tavanomaisen hiekoituksen lisäksi suihkun pystyy kohdistamaan tarkasti.

Tuttu perheyritys luontainen valinta

Vaikka Mikko Alatalkkarille oli insinööriopintojen jälkeen luontainen valinta, lähes itsestäänselvyys jäädä perhe­yritykseen töihin, ajatusta toimitusjohtajuudesta hän vältteli pitkään. Vähitellen päätös alkoi kuitenkin vahvistua.

"Polttolaitteet ja -kattilat ovat jatkossakin Veljekset Ala-Talkkari Oy:n päätuotteita."

Toimitusjohtajana aloittamiseen liittyi myös tietty helppous. Hän tuntee talon ja sen tuotannon, sillä hän on ”pyörinyt pikkupojasta lähtien” tehtaalla.

– Olen tehnyt harjoittelujaksoilla sekä myöhemmin töissä valtaosan niistä työtehtävistä, joita tuotannossa on. Se on iso etu, koska silloin ei synny kuilua tuotannon kanssa.

Toimitusjohtajuus vaatii kuitenkin myös muuta kuten talousosaamista ja siihen Mikko Alatalkkari on hakenut oppia johtamiskoulutuksilla. Merkittävä tekijä on myös hiljaisen tiedon siirtäminen sukupolvenvaihdoksen yhteydessä.

– Olemme siinä mielessä hyvässä asemassa, että meillä ei ole mitään kiirettä vaan saamme tehdä sen kaikessa rauhassa, hän kiittelee.

Antti Alatalkkarin mukaan yrityksessä keskusteltiin myös ulkopuolisesta toimitusjohtajasta, mutta siinä ei kuitenkaan nähty mitään lisäarvoa.

– Lämmityslaitteet ovat meillä ykköstuote, jotka toimitusjohtajan pitää tuntea läpikotaisin ja olla alan ykkösedustajana. Tällaisella kapealla erikoisalalla sellaisia henkilöitä ei kuitenkaan ole vaan siihen täytyisi kouluttautua, Antti Alatalkkari perustelee.

Veljekset Ala-Talkkari Oy:
  • Lapualla 70 vuotta toiminut perheyritys.
  • Yrityksen päätuotteita ovat biopolttoaineisiin perustuvat poltto- ja lämmityslaitteet sekä traktorityökoneet kuten lumilingot, -aurat ja hiekoittimet. Lisäksi yritys tekee alihankintaa.
  • Yritys työllistää noin 80 työ­ntekijää, joista yli puolet on ollut työsuhteessa yli 15 vuotta. Liikevaihto oli 13,5 miljoonaa vuonna 2024.
  • Yrityksen hallituksen puheen­johtaja on Antti Alatalkkari ja toimitusjohtaja Mikko Alatalkkari.