Salpa-ohra vakuutti Kalajoella – korkea sato ja vahva kasvusto
Kalajoella viljelty uusi monitahoinen ohralajike NOS Salpa osoitti vahvuutensa IsoJyvä Oy:n tilalla. Lajike saavutti korkean satotason ja kesti hyvin vaihtelevat sääolosuhteet.
Salpa ensimmäistä kertaa viljelyssä
Kalajoella, viljelijä Arttu Isopahkalan tilalla, NOS Salpa -ohralajike oli ensimmäistä kertaa viljelyssä kesällä 2025. Tila on neljännessä sukupolvessa ja keskittyy lihasikojen kasvatukseen. Rehuviljaa viljellään noin 200 hehtaarilla, ja pääkasvina on ohra.
– Ollaan aktiivisesti haettu vuosittain uusia lajikkeita kokeiluun. Salpa on ensimmäinen monitahoinen lajike meillä, ja kasvusto näyttää erittäin hyvältä, kuvailee Arttu Isopahkala.
Lohkon perustiedot ja viljelytoimenpiteet
Lohko:
• Koko: 11 ha
• Maalaji: multava
• Esikasvi: ohra
• Muokkaus: kevätkyntö, tasauslanaus, kalkitus täsmämenetelmällä, kevytmuokkaus
Kylvö:
• Päivämäärä: 12.5.2025
• Tiheys: 500 kpl/m²
• Kylvölannoitus: sianliete 25 tn/ha
Lannoitus:
• NPK-lannoite, typpeä 75 kg/ha
Kasvinsuojelu:
• T1 (11.6.2025): Pixxaro Premium, Moddus Evo, Amistar + Plexeo, M-Trace
• T2 (30.6.2025): Inspiro Pack, Moddus M + Cerone, M-Trace
Lajikkeen ominaisuudet ja sato
NOS Salpa on myöhäinen monitahoinen ohra, jonka kasvuaika on noin 90 vuorokautta. Se sijoittuu kuitenkin kaksitahoisten aikaisiin kasvuluokkiin.
Odotusarvot:
Kasvuaika: 89,6 vrk
• Lako: 0 %
• TJP: 45,7 g
• HLP: 65,9 kg
• Ennustettu sato: 6115 kg/ha
Puinti:
• Päivämäärä: 30.8.2025
• Puintikosteus: 17–18 %
• Toteutunut sato: 7100 kg/ha (13 % kosteudella)
• HLP: 68,5 kg
• Valkuainen: 11,54 %
• Tärkkelys: 60,2 %
• DON: < 0,25 mg/kg
Viljelijän kokemukset
– Oraat olivat hyvännäköiset alusta asti, ja kasvusto pysyi tasaisena koko kesän. Salpa kesti hyvin sekä alkukesän kylmyyden ja kuivuuden että loppukesän helteet ja myrskyt, kertoo Isopahkala.
– Tavoitteena oli seiskalla alkava sato, ja siihen päästiin. Kyllä tätä lajiketta voi suositella muillekin viljelijöille, hän jatkaa.