Tarhakurtturuusu Gelbe Dagmar Hastrup, astiakoko 3L
Tuotekoodi: TA702257021 EAN: 6417189257219

Tarhakurtturuusu Gelbe Dagmar Hastrup, astiakoko 3L

Tuotekoodi: TA702257021 EAN: 6417189257219

Tuotekuvaus

Tarhakurtturuusu 'Gelbe Dagmar Hastrup' on matalahko, keltakukkainen pensasruusu. Kerrotut, tuoksuvat kukat puhkeavat edellisen vuoden versoihin. kukinta ajoittuu heinä-elokuulle. Pensas on tanakkaversoinen ja matalakasvuinen ja lehdet kauniin kiiltävän vihreät. Kukinnan jälkeen pensaaseen muodostuu suurehkoja punaisia kiulukoita.
Kompaktin kokoinen pensas sopii hyvin pihan yksittäispensaaksi tai ryhmään muiden ruusujen, pensaiden ja perennojen kanssa.

Tarhakurtturuusu 'Gelbe Dagmar Hastrup' menestyy aurinkoisella ja lämpimällä kasvupaikalla. Parhaiten se viihtyy ravinteikkaassa, hyvin vettä läpäisevässä, syvässä hiekkamultamaassa.
Lannoitteeksi ruusulle sopivat eloperäiset, hitaasti liukenevat lannoitteet. Keväällä tehtävän peruslannoituksen lisäksi ruusua voi lannoittaa kasvukaudella esimerkiksi ruusulannoitteella. Liiallista typpilannoitusta tulee välttää. Loppukesällä annettava vähätyppinen pk-lannoite vahvistaa uusia versoja ja silmuja. Kuivina kausina ruusua voi kastella tarvittaessa. Pääsääntöisesti pensas kuitenkin kestää kuivuutta melko hyvin.

Tarhakurtturuusu leikataan tarvittaessa keväällä. Kuivuneet ja paleltuneet oksat poistetaan kokonaan. Muutaman vuoden välein kasvustosta voi poistaa vanhimpia ja heikoimpia oksia.

Astiataimi on myyntiruukussaan kasvanut ja siinä läpijuurtunut taimi. Juuripaakku pysyy koossa, kun astia poistetaan ja taimi istutetaan.
Astiataimia voi istuttaa läpi kasvukauden, keväästä syksyyn.
Tuotepakkaus:

paino: 3,00 kg

Valmistusmaa: suomi

Ominaisuudet
TuoteTarhakurtturuusu Gelbe Dagmar Hastrup
Alkuperämaa Tanska
Istutustiheys 1 kpl/m
Kasviryhmä ruusu
Kasvuaika, (yksivuotinen, monivuotinen) monivuotinen
Kasvupaikka (aurinko, puolivarjo, varjo) aurinko
Kasvutapa litteänpyöreä
Korkeus (cm) 100 cm
Kukinta-aika heinäkuu, elokuu
Kukkien väri keltainen
Käyttötarkoitus koriste
Menestymisvyöhykkeet I-II (III)
Taimen koko myytäessä astiakoko 3L
Taimityyppi astiataimi
Tieteellinen nimi Rosa 'Gelbe Dagmar Hastrup'